Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich


Odeszła od nas Krystyna Wawrzuta
Otrzymaliśmy smutną wiadomość. Odeszła od nas nasza koleżanka Prezes Oddziału Oświęcimskiego Związku Podhalan Krystyna WAWRZUTA. Pożegnanie Krysi nastąpi w sobotę 16 czerwca 2018 r o 12.30 w Kościele Cmentarza Komunalnego obok Zakładów Chemicznych (ul. Wiklinowa) w Oświęcimiu.
Kliknij >>>  Instrumenty pasterskie w Kamesznicy
12.06.2018 r. kolega Grzegorz Brodka w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamesznicy przeprowadził pokaz robienia piszczałek wielkopostnych oraz opowiedział dzieciom, jak się robi rogi pasterskie, po czym zademonstrował, jak się na nich gra. Dzieci z uwagą i z zaangażowaniem wysłuchały prelegenta oraz ochoczo włączyły się w próbę gry na tych instrumentach, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Dziękujemy Pani Dyrektor mgr Marii Tirak za wyrażenie zgody na przeprowadzenie warsztatów, co umożliwiło realizowanie jednego z zadań zaproponowanych przez Radę Programową O.G.Ż. ZP z cyklu „Zachować od Zapomnienia” . Dziękujemy również Pani Dyrektor za zaproszenie na następny pokaz, na którym zostanie wybrany zwycięzca, który wykona własnoręcznie piszczałkę i zagra na niej jedną z pieśni wielkopostnych. Sponsorom, którzy wsparli finansowo naszą działalność statutową serdecznie dziękujemy.
Kliknij >>>  ZAPRASZAMY na Boże Ciało do Milówki
UWAGA !!! Mobilizacja członków naszego Oddziału do udziału we Mszy św. (godz. 10.00) i procesji w święto Bożego Ciała w Milówce, która będzie transmitowana w TVP 1 i TV Polonia. Uroczystościom przewodniczył będzie ks. Biskup Ordynariusz. Wystawiamy 4 poczty sztandarowe, obecność obowiązkowa, oczywiście po góralsku.
Kliknij >>>  Boże Ciało w Milówce
Dnia 31 maja RP 2018 obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa diecezji bielsko - żywieckiej Romana Pindla rozpoczęła się o godzinie 10.00. Po Mszy Świętej ulicami Milówki, Dworcową i Nową wyruszyła procesja eucharystyczna. W procesji uczestniczyli Kapłani wraz z księdzem proboszczem milowieckiej parafii Stanisławem Lubaszką oraz Wierni. Najświętszy Sakrament niesiony był pod baldachimem, obok szli przedstawiciele Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz ze świecami. Na czele pochodu był Krzyż Święty niesiony przez służbę liturgiczną. Procesję formowały również dzieci dzwoniące i sypiące kwiaty, dzieci pierwszokomunijne, zespoły regionalne: Hulajniki, Wierchy i Spod Kikuli, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej, Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Śląsk Cieszyński, Związku Harcerstwa Polskiego oraz myśliwi. Oprawę muzyczną uroczystości oprócz zespołów regionalnych zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz chór parafialny, rozbrzmiewał również dźwięk trombit. Każdy z czterech ołtarzy miał własną symbolikę i nawiązywał do: Ducha Świętego, stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Świętego Stanisława Kostki oraz Eucharystii. W Mszy Świętej i Procesji wzięły udział setki Wiernych. W tym roku, po raz pierwszy, Uroczystości transmitowane były przez TVP 1, TV Polonia oraz TVP3 Katowice, dzięki temu widzowie, mogli zobaczyć, w jak szczególny sposób, co roku, Parafia Wniebowzięcia Najswiętszej Maryi Panny w Milówce celebruje Uroczystość Bożego Ciała! Autor: Piotr Motyka, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka RP 2018.
Kliknij >>>  Prymicje w Zwardoniu
27 maja 2018 r uczestniczyliśmy w Prymicjach ks. Jakuba Musura, czlonka naszego Oddziału Górali Żywieckich ZP w Zwardoniu.
Kliknij >>>  Msza w oprawie góralskiej w Rychwałdzie
20.05.2018 jak zawsze w trzecią niedziele m-ca odbyła się w Sanktuarium w Rychwałdzie tradycyjna Msza św. w oprawie góralskiej. O jej oprawę zadbała Kapela „Katarina” z Gilowic. Nie zabrakło przedstawicieli Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan ze swoimi pocztami sztandarowymi. Zbiorowe zdjęcie wykonano wraz z grupą pielgrzymów z Koła Gospodyń w Sromowcach. 
Kliknij >>>  Zapraszamy na Rajd Rodzinny na Bendoszkę Wielką
W najbliższą sobotę - 19 maja 2018 r., odbędzie się X Rajd Szlakami Papieskimi na Bendoszkę Wielką. Organizatorzy jak co roku zapraszają całe rodziny do wspólnego wędrowania po tym pięknym zakątku Beskidu Żywieckiego. Szczegółowe informacje na plakatach.
Kliknij >>>  Posiedzenie Zarządu OGŻ ZP
W najbliższy czwartek tj. 17-go maja 2018 r o godz 18.00 odbędzie się posiedzenie Zarządu OGŻ ZP o czym przypominam i serdecznie zapraszam. Z góralskim pozdrowieniem - Tadek Fiedor
Kliknij >>>