Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich


Uroczystość uczczenia pamięci Ks.Prałata Tadeusza Juhasa
17.05.2019 w Ludżmierzu odbyła się uroczystość uczczenia pamięci Ks.Prałata Tadeusza Juchasa w 5 rocznicę smierci.Uroczystość rozpoczęto przejśćiem pocztów sztandarowych spod Domu Podhalańskiego do sanktuarium. Po uroczystej Mszy Św złożono wiązanki kwiatów na grobie ś.p. kś. Prałata. Następnie otwarto wystawę poświęconą zmarłemu. Na zakończenie uroczystośći w Domu Podhalańskim odbyły się posiady poświęcone zmarłemu kapelanowi.
Kliknij >>>  Redyk -Przybędza
12.05.2019 jak co roku odbyło się mieszanie owiec-redyk z licznym udziałem naszych członków.Wszystko zaczęło się barwnym korowodem na wozach, następnie uczestnicy udali się do kościoła na mszę św. Po mszy św goscie pszeszli korowodem do pobliskiej bacówki gdzie ksiądz poswięcił owce.Gospodarz bacówki wraz kołem gospodyn wiejskich zapewnił poczęstunek napoje i ciasto. Pogoda na szczęście dopisała i nie padał deszcz. Do zobaczenia za rok.
Kliknij >>>  Posiady nad Brennicą
2.05.2919r.w Brennej odbyły się posiady nad Brennicą,które zostały wpisane w obchody 100 lecia Związku Podhalan.Gospodarzem i organizatorem posiad był ZP Oddział Górali Śląskich.Po uroczystym korowodzie na estradę amfiteatru weszły poczty sztandarowe i zaproszeni gośćie a wśród nich Stanisław Lizak i Tadeusz Fiedor.Po częśći oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów regionalnych.
Kliknij >>>  Redyk - Międzybrodzie Żywieckie
27.04 2019r tradycyjnie w Międzybrodziu Żywieckim odbył się redyk u' Gienka' , który ropoczął się polową mszą św przy kapliczce. Msze św koncelebrowali kś. Andrzej Góral i proboszcz miejscowej parafi kś Janusz Kuciel. W redyku licznie uczestniczyli członkowie naszego związku wraz z posłem Stanisławem Piętą. Oprawę muzyczną zapewnił regionalny zespół 'Dolina Isepnicy'.Gospodarze spotkania zapewnili gorący posiłek,napoje,ciasta,a przede wszyskim dobrą i miłą atmosferę.Do zobaczenia na łossocie.
Kliknij >>>  Dzień Skupienia dla Związku Podhalan Od.Górali Żywieckich.
.13.04.2019 w Radziechowach odbył się Dzień Skupienia dla członków naszego oddziału.Rekolecje prowadził O. Bogdan Kocańda.Tematem były zagrożenia duchowe i cywilizacyjne,które czychają na człowieka. Następnie członkowie naszego oddziału brali udział w Drodze Krzyżowej na Matyskę,którą prowadził kapelan naszego oddziału Kś. Adam Ciapka.Na zakończenie Dnia Skupienia udaliśmy się na obiad do Domu Ludowego w Radziechowach, który przygowały członkinie Koła Gospodyń.Wszystkim organizatorom tą drogą składamy serdeczne podziękowania.
Kliknij >>>  Konkurs prezentacji instrumentów pasterskich - Kamesznica
Dnia 19.03 .br. w Szkole Podstawowej nr. 1 w Kamesznicy odbył się konkurs prezentacji instrumentów pasterskich w kategorii piszczałki jednootworowej . W konkursie wzięło udział 13 uczniów , którzy wykonali piszczałki wielkopostne jednootworowe i zaprezentowali walory muzyczne tych instrumentów . Konkurs oceniała komisja w składzie : Przewodniczący Andrzej Maciejowski Z-ca przewodniczącego Grzegorz Brodka Członek komisji Jadwiga Jurasz Wydarzenie to sponsorowali i wzieli udział : Nadleśniczy nadleśnictwa Ujsoły dr.Piotr Olesiak i pani Iwona Kocoń Nadleśniczy nadleśnictwa Węgierska - Górka Marian Knapek Komisja po burzliwych naradach przyznała jednogłośnie : I miejsce - Antoni Antolak II miejsce - Hubert Malowiec III miejsce - Krzysztof Fiedor Nagrodę specjalną ufundowaną przez Grzegorz Brodkę w postaci rogu pasterskiego otrzymał Antoni Antolak .Ponadto wyróżniono za estetykę wykonania piszczałki Szymona Wróbla i Pauliny Wędzel , oraz za barwę dzwięku piszczałki Piotra Fiedora i Antoniego Warzechy . Nagrody dla wyróżnionych ufundowała Jadwiga Jurasz . Na zakończenie komisja wnioskowała do ZP Górali Żywieckich o kontynuowanie przeglądów i rozszerzanie jego wśród uczni szkół powiatu żywieckiego . Zasugerowano również przeprowadzenie konkursu na wykonanie piszczłaki wielootworowej . hy ntoni Antolak
Kliknij >>>  Rychwałd - Msza św. w oprawie góralskiej .
Tradycyjnie 17.03.2019 r. brać góralska spotkała się na mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie.Mszy przewodniczył ks. Jarosław Bielesz wikary z parafi Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy . Wygłosił i wyśpiewał Słowo Boże gwarą góralską . Oprawę muzyczną mszy św. zapewniły pod kierownictwem pani Brygidy Sordyl: Zespół Regionalny " Magurzanie" z Łodygowic oraz Chór Ludowy Fundacji Braci Golec . Na zakończenie O. Bogdan Kocańda z rąk parafian przyjął serdeczne życzenia imieninowe .
Kliknij >>>  XXXVI zawody narciarskie w slalomie Nowy Targ.
W niedielę 24 02 br. w Nowym Targu na stoku wyciągu Zadział odbyły się po raz 36 zawody narciarskie w slalomie .Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęła polowa msza św. odprawiona przez ks. Władysława Nowobilskiego . Zawody przeprowadzono w różnych grupach wiekowych . W swojej grupie wiekowej ks. Władysław zajął IV miejsce . Narciarzom kibicowała liczna grupa członków naszego oddziału . Zawody miały szczególny charakter w związku z obchodami 100-lecia powstania ZP .
Kliknij >>>