Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich


Rychwałd - Msza św. w oprawie góralskiej .
Tradycyjnie w 3 niedziele miesiąca w Bazylice odbyła się msza św w oprawie góralskiej z udziałem naszych członków. Niedzielną msze św uswietnił chór parafialny "Benediktus"," Kapela Kukuczki",zespół " Brucliki" zBeskidu Śląskiego-Brenna.
Kliknij >>>  0swięcim.Marsz Życia Poloni i Polaków.
15 sierpnia odbył się pierwszy Marsz Życia Poloni i Polakow do obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym uczestniczyli nasi członkowie.Po mszy św w kościele Salezjanów uczestnicy przeszli do obozu i pod ścianą Śmierci odśpiewali hymn Polski oraz oddali pokłon zamordowanym w obozie.
Kliknij >>>  100 rocznica wybuchu 1 Powstania Śląskiego.
14 sierpnia w Mysłowicach obchodzono setną rocznicę wybuchu1 Powstania Śląskiego z udziałem naszych przedstawicieli.
Kliknij >>>  Rychwałd. Nabożeństwo Fatimskie.Pielgrzymka ZP Oddział Górali Żywieckich.
13.sierpnia w Bazylice Mniejszej pw.św.Mikołaja Sanktuarium MB Rychwałdzkiej odbyło się Nabożenstwo Fatimskie w oprawie góralskiej w której licznie uczestniczyli członkowie naszego oddziału.Mszy św przewodniczył Kś Zygmunt Bernat proboszcz parafii Św Maksymilana Kolbe w Żywcu Oczkowie.Kś Adam Ciapka kapelan naszego oddziału poprowadził różaniec.Oprawę muzyczną zapewnił zespół'Konwiwa'z Gilowic.Po uroczystej mszy św uczestnicy przeszli procesją wokół bazyliki.
Kliknij >>>  Obchody 100 lecia Z.P w Polsce Nowy Targ
4 sierpnia Związek Podhalan w Polsce świętował 100 lecie powstania.Z tej okazji odbył się 50 Nadzwyczajny Zjazd Podhalan w Nowym Targu z udziałem naszych delegatów. W kościele Najswiętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona msza św której przewodniczył Kś.ABP Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski. Po mszy św uczestnicy w korowodzie przeszli na rynek gdzie wysłuchali ' Przemówienia Władysława Orkana 'z balkonu Ratusza i złożyły kwiaty pod jego pomnikiem.Następnie w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się część oficjalna zjazdu, który osobiście zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Andrzej Duda.
Kliknij >>>  Urocystość 100 lecia Związku Podhalan w Polsce - Żywiec
23.czerwca nasz oddział był organizatorem obchodów 100 leciaZ.P. w Polsce.Uroczystości odbyły się w Żywcu. Rozpoczęła je uroczysta msza św w Kontkatedrze p.w.NarodzeniaNMP. Eucharystię koncelebrował Ordynariusz Diecezji Bielsko- Żywieckiej Kś biskup Roman Pindel, biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz kapelani- członkowie naszego związku.W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy i górale z różnych stron Polski. Powiat Żywiecki reprezentował Starosta Andrzej Kalata, Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta, Burmistrz Żywca Antoni Szlagor.Po mszy uczestnicy w korowodzie przeszli na rynek miasta gdzie odbył się pokaz gry na trombitach i rogach pasterskich.Swoje umiejętnoścci prezentowali Jan Kubik z Krościenka, Piotr i Paweł Kukuczka z Koniakowa, Jacenty Ignatowicz z Żywca ,Stanisław Lizak z Radziechów, Józef Broda z Koniakowa, Józef Maślanka z Żabnicy i Andrzej Maciejowski z Milówki.Następnie uczestnicy przeniesli się do zajazdu "Beskidy" gdzie odbyła się część oficjalna. W trakcie części oficjalnej kś biskup senior Tadeusz Rakoczy honorowy członek Z.P. otrzymał w uznaniu zasług Medal" 100 lecia Związku Podhalan w Polsce".Wręczono także odznaczenia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego P.Glińskiego dla członków naszego oddziału.Uhonorowani zostali; Jadwiga Jurasz, Brygida Murańska, Marek Jurasz oraz Jan Pituła.Medale i odznaczenia wręczył wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.Uroczystość zakończyła się obiadem i posiadami. Uczestnicy na pamiątkę spotkania otrzymali serce z piernika z napisem"100 lat ZP"
Kliknij >>>  Uroczystość z okazji poświęcenia sztandaru- Sidzina
1.06.2019r członkowie naszego oddziału brali udział w poświęceniu Sztandaru Oddziału Górali Żywieckich w Siedzinie.Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza św celebrowana przez kś. Władysława Nowobilskiego członka naszego oddziału.Po poświęceniu sztandaru przyjęto nowych członków oddziału. Po mszy św uczestnicy przeszli korowodem na miejcowy stadion gdzie odbyła się dalsza część uroczystośći. Po częśći oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów regionalnych.Nasz rejon reprezentował zespół z Międzybrodzia Żywieckiego "Dolina Isepnicy" .W tym miejscu dziękujemy za serdeczne przyjęcie i gośćinę i wyrazić słowa głębokiego podziwu za organizację uroczystośći.
Kliknij >>>  Rychwałd - Msza św. w oprawie góralskiej .
19.05.2019 członkowie naszego oddziału spotkali się na mszy św w Bazylice"Matki Bożej" w Rychwałdzie.Oprawę muzyczną po raz pierwszy zapewnił zespół regionalny spod Babiej Góry "Ziemia Suska". Oto krótka relacja fotograficzna.
Kliknij >>>