Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich


Konferencja
26.11.2019 w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyła się konferencja "Pasterstwo jako żródłó kultury górali beskidzkich" Organizatorem konferencji był Zarząd Województwa Śląskiego przy współudziale Z.G.Związku Podhalan w Polsce i oddziału Górali Żywieckich i Śląskich. Konferencję rozpoczął występ regionalnego zespołu "Istebna", następnie zaproszonych gości przywitał Marcin Rachwał p.o dyrektora wydziału terenów wiejskich.Pani Beata Białowąs członek Zarządu Województwa Śląskiego omówiła znaczenie i historie programu" Owca Plus" jak i o zadaniach programu w najblizszych latach,mówiła również o randze zawodu bacy i juhasa.Następnie Zbigniew Wałach odebrał medal"Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaś Józef Michałek i Piotr Kochut otrzymali Odznaki "Za zasługi dla Wojewodztwa Śląskiego. Znaczenie Programu "Owca Plus" dla kultury Górali Śląskich i Żywieckich omówił Józef Michałek członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan,zaś Piotr Kohut przekazał praktyczne informacje na temat gospodarki pasterskiej.W programie konferencji znalazły się również wystąpienia dyrektora Jerzego Paruzela z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i Pełnomocnika ds. Rozwoju i Promocji Obszarów Górskich Jerzego Karpety.Zbigniew Wałach zaprezentował instrumenty muzyczne piszczałki ,trombite. róg pasterski ,gajdy na których pokazał ich walory muzyczne.Konferencję zakończył występ podopiecznych Fundacji Braci Golec.
Kliknij >>>  Pogrzeb Śp.Franciszka Bachledy -Księdzulorza.
23.11.2019r w Zakopanem na starym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku odbył się pogrzeb Śp Franciszka Bachledy -Księdzulorza byłego burmistrza Zakopanego, Prezesa Z.G. Związku Podhalan w latach 1987-1993 ,senatora ,działacza opozycji solidarnośćiowej. W pogrzebie brali udział również członkowie naszego oddziału na czele z członkiem prezydium Z.G.Związku Podhalan St.Lizakiem i prezesem Z.P naszego oddziału T.Fiedorem.
Kliknij >>>  Rychwałd - Msza św. w oprawie góralskiej .
Jak zwykle w trzecią niedziele miesiąca w Rychwałdzie w bazylice "Matki Bożej" odbyła się msza św w oprawie góralskiej.Oprawę muzyczną zapewnili instruktorzy fundacji" Braci Golec" oraz "Niearchaiczny Skład Dudziarzy".Po mszach św członkowie ZP. OGŻ rozprowadzali kalendarze na przyszły rok wydane przez nasz oddział.
Kliknij >>>  Zaduszki Narodowe - Radziechowy
5.X . br. w Radziechowach odbyły się XV Zaduszki Narodowe . W uroczystościach brali udział członkowie naszego oddziału w tym Harnasie Beskidzcy . W drodze na górę Matyskę odbyły się rekonstrukcje epizodów z najazdu Szwedów na nasz kraj , które miały miejsce w naszym rejonie . O godz. 12 -tej pomimo deszczu i chłodu odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny , którą sprawowali : ks. Józef Zuziak salwatorianin z Chicago , ks. Ryszard Kubasiak - budowniczy " Golgoty Beskidów " , ks. Krzysztof Ciurla jeden z wspólorganizatorów Zaduszek , ks. Włodzimierz Szczyrbak wikary z Trzebini . Po mszy św.uczestnicy Zaduszek podeszli pod Kurhan Pamięci , gdzie dosypano garści ziemi pochodzące z Monte Casino oraz miejsc gdzie pochowani są Powstańcy Sląscy . Odczytano również Apel Pamięci im poświęcony . W Zaduszkach uczestniczyli między innymi : Tadeusz Kopeć -senator RP ,Stanisław Baczyński radny sejmiku śląskiego , Krzysztof Pluszczyk przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek , uczniowie szkół podstawowych i średnich , PTG" Sokół " . W Zaduszkach tradycyjnie wzięła udział Małopolska Chorągiew Husarska, Podolski Regiment Odprzodowy Cracowia , Pospolite Ruszenie - grupa rekonstrukcyjna działająca przy Stowarzyszeniu Dzieci Serc . Treść Apelu Poległych została wyłoniona w drodze XIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego rozpisanego wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich . Tradycyjnie od XV lat nad organizacją i przebiegiem Zaduszek czuwała Jadwiga Klimonda .
Kliknij >>>  15 pielgrzymka O.G.Ż do Matki Boskiej Rajczańskiej w Rajczy.
2.10.br odbyła się 15 pielgrzymka O.G.Ż do Matki Bożej Kazimierowskiej w Rajczy.Uroczystości rozpoczęły rozważania różańcowe ,którym przewodniczył kś Tomasz Chrzan z udziałem członków naszego oddziału. Następnie odbyła się uroczysta msza św ku czci Matki Boskiej Fatimskiej w koncelebrze zaproszonych kapłanów z naszego dekanatu. Mszę św poprowadził kś. Peter Matis z Orawskiej Polhory ,który pielgrzymował z rodziną i regionalnym zespołem "Beskid".Oprawę muzyczną zapewniły również następujące grupy."Rajcusie" z Rajczy ," Z pod Rachowca" ze Zwardonia, chór parafialny z Rajczy "Laurentius " i orkiestra dęta O.S.P w Rajczy. Słowo Boże wygłosił kś Tomasz Chrzan. Na zakończenie mszy św przedstawiciele naszego oddziału w osobach Adam Banaś, Władysław Motyka,Stanisław Lizak podziękowali pielgrzymom ze Słowacji oraz wszystkim obecnym za udział we mszy św. Uroczystości zakończyła procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej. W imieniu zarządu O.G.Ż dziękujemy Adamowi Banasiowi za zorganizowanie uczty modlitewnej.
Kliknij >>>  Rychwałd - Msza św. w oprawie góralskiej .
15.09.2019 członkowie naszego oddziału spotkali się na mszy św w bazylice"Matki Bożej" w Rychwałdzie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół regionalny "Grojcowianie" z Wieprza.Kierownikiem artystycznym i choegrafem jest Jadwiga Jurasz a kierownictwo muzyczne sprawuje Brygida Murańska.Msze św rozpoczął na trombicie Andrzej Maciejowski
Kliknij >>>  Stary Grodków- rocznica zbrodni na żołnierzach N.S.Z
14.09.2019 na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę zbrodni dokonanej na żołnierzach ze zgrupowaniaNSZ Henryka Flamego ps"Bartek". Uroczystości rozpoczęła msza św z udziałem rodziny, oficieli ,członków ZP oddz.Sidzina i naszych przedstawiceli.Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pojechaliśmy na Scharfenberg gdzie również oddaliśmy hołd zamordowanym żołnierzom w I transporcie"Operacji Lawina"
Kliknij >>>  Radziechowy Akcja modlitewna
Pod krzyż na Matysce w Radziechowach wierni weszli razem z ks.bp Romanem Pindlem ordynariuszem diecezji bielsko- żywieckiej celebrując po drodze nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy "Golgocie Beskidów".Procesję prowadził krzyż niesiony przez wiernych okolicznych parafi.Udział w modlitwie wzieli również kapłani Żywiecczyzny, poczet sztandarowy naszego oddziału, nasi członkowie , mieszkancy naszego powiatu..Wydarzenie zakonczyła msza św na Matysce pod przewodnictwem kś bp Romana Pindla. Akcja" Polska pod krzyżem" ma być wypełnieniem testamentu duchowego Jana Pawła II, który w 1997 roku wzywał do obrony krzyża od Tatr aż do Bałtyku
Kliknij >>>